Тази статия е насочена към управители и мениджъри по човешки ресурси на организации, които нямат собствени отдели за професионално развитие на персонала, но са отворени за идеята за провеждане на обучение от външна фирма.
По-долу ще разгледаме три важни теми:
- Защо да се инвестира в професионалното развитие на хората в организацията?
- Кога да се предпочете обучение от външна фирма пред всички други форми на професионално развитие?
- Как да се избере фирма за обучение?
1. Защо да се инвестира в професионално развитие?
Още преди 2500 години великият древнокитайски философ Конфуций отбелязва:
“Който не напредва всеки ден, всеки ден изостава.”
Професионалното развитие на мениджърите и служителите е от критична важност за всяка организация.
Ако хората в организацията не подобряват своите знания и умения, те обикновено тъпчат на едно място и повтарят едни и същи грешки в работата си. При удобна възможност най-талантливите сред тях напускат и отиват в други организации, които им предоставят повече възможности за професионално израстване.
В дългосрочен план това е пагубно за всяка организация, тъй като няма как да се постигне висока ефективност и конкурентоспособност с недостатъчно компетентен персонал.
Някои ръководители не осъзнават тази очевидна закономерност. Те не са наясно, че организацията им има важен проблем за решаване, свързан с незадоволените потребности от обучение и развитие на персонала.
Как може един ръководител да се ориентира дали организацията му има реална потребност от обучение? Най-лесно е да се вгледа в работата на своите сътрудници и да прецени дали те допускат някои често срещани грешки в съответните професии или длъжности.
Нека приведем три кратки примера.
Защо да се инвестира в обучение по мениджърски умения?
Защо има смисъл да се инвестира във фирмено обучение по мениджърски умения?
Това би имало смисъл, ако ръководителите в организацията не се справят добре с мениджмънта на преки подчинени и често допускат някои от типичните грешки при управление на хора:
- Управление на хора без система;
- Неразбиране на ролята на ръководителя;
- Управление без цели;
- Неподходяща обратна връзка;
- Негъвкав стил на лидерство;
- Микромениджмънт;
- Управление без делегиране;
- Неразбиране на човешката мотивация;
- Твърде малко време сред хората;
- Лош личен пример.
Ако в една организация мениджърите допускат някои от тези грешки, това е основателна причина да се вземат мерки, като се проведе обучение по управление на хора.
Защо да се инвестира в обучение по продажби?
Защо има смисъл да се инвестира във фирмено обучение по продажби?
Това би имало смисъл, ако търговските служители не се справят добре с привличането на нови клиенти и често допускат някои от типичните грешки в B2B продажбите:
- Продажби без система;
- Празна фуния на продажбите;
- Лошо първо впечатление;
- Непознаване на продукта, бранша и конкуренцията;
- Прекалено бързо преминаване към продажбата;
- Твърде много говорене, твърде малко (и лошо) слушане;
- Неубедителна презентация;
- Неумение за справяне с възражения;
- Незатваряне на продажбите;
- Липса на контакт с клиента след продажбата.
Ако в една организация търговските служители допускат някои от тези грешки, това е сериозна причина да се вземат мерки, като се проведе обучение по продажби.
Защо да се инвестира в обучение по управление на времето?
Защо има смисъл да се инвестира във фирмено обучение по управление на времето?
Това би имало смисъл, ако служителите в организацията не се справят добре с работните задачи и често допускат някои от типичните грешки в управлението на времето:
- Управление на времето без система;
- Неразбиране на времето като ресурс;
- Неяснота относно личните ценности;
- Живот без цели;
- Неумение да се определят приоритети;
- Липса на фокус;
- Отлагане;
- Перфекционизъм;
- Мултитаскинг;
- Непознаване на най-слабото място.
Ако в една организация служителите допускат някои от тези грешки, това е логична причина да се вземат мерки, като се проведе обучение по управление на времето.
Насочваме към няколко наши публикации в образователния сайт Нова Визия, в които по-подробно коментираме типичните грешки в работата:
- Топ 10 грешки в управлението на хора
- Топ 10 грешки в B2B продажбите
- Топ 10 грешки в управлението на времето
- Топ 10 грешки в управлението на екипи
- Топ 10 грешки в презентациите
По допусканите от сътрудниците му грешки всеки ръководител, стига да е обективен и самокритичен, лесно ще се ориентира дали в организацията му има належаща нужда от обучение.
2. Кога да се предпочете обучение от външна фирма?
За да решат въпроса с професионалното развитие, някои големи организации предпочитат да създадат свои собствени отдели по обучение, които да разработят собствени обучаващи програми и учебни материали.
Подобен подход може да е ефективен, тъй като е тясно фокусиран към специфичния предмет на дейност и конкретните длъжности в организацията, но отнема много време, енергия и пари и като цяло е неприложим за малките и средни фирми.
Повечето организации избират да работят с външни фирми, които провеждат обучения. Това позволява на ръководителите да се фокусират върху основната дейност и подобен подход най-често е ефикасен и разходно оправдан. Наемането на фирма, която да проведе фирмено обучение е особено подходящо в области, свързани с т.нар. “меки умения”, каквито са например уменията за продажби, презентации, преговори, управление на хора и екипи и дори управление на времето.
Разбира се, обученията от външни фирми не са единственият начин за грижа за компетентността на служителите. Организацията може да използва разнообразни форми за повишаване на знанията и уменията на персонала.
Ето някои възможни форми за обучение и развитие: инструктаж от прекия ръководител, демонстрация на работното място, дискусия относно казуси от практиката, вътрешен семинар, вътрешен “университет”, фирмено обучение от външна фирма, външен семинар от отворен тип, индивидуално или групово онлайн обучение от външна фирма чрез онлайн курсове, е-книги, коучинг консултации и т.н.
Както се вижда, обучението от външна фирма, без значение дали е на живо или онлайн, е само един от възможните начини за повишаване на компетентността. То има сериозни плюсове за организацията, най-важните от които са:
- Използване на високата експертиза на водещия на обучението;
- Внасяне на нова и свежа гледна точка към темата на обучението;
- Провеждане на обучението в кратки срокове;
- Спестяване на време и енергия за основната дейност;
- Разумни разходи, особено на фона на потенциалните ползи от обучението.
Всеки ръководител лесно може да прецени дали подобни плюсове носят стойност за неговата организация и ако реши, че това е така, му остава единствено да избере подходяща фирма за обучение.
3. Как да се избере фирма за обучение?
Изборът на правилен партньор – фирма, която да проведе едно фирмено обучение – е важен, за да се постигнат успешно неговите цели.
Тук от главно значение са следните критерии:
- Компетентност на водещия на обучението.
- Способност на водещия да проведе обучението увлекателно и запомнящо се.
- Цена на обучението.
Разбира се, от значение са и други критерии, като продължителност на обучението, качество на учебните материали, наличие на механизми за проверка на наученото и различни организационни детайли, но тук ще се фокусираме само върху най-главното.
Първият важен критерий е компетентността на водещия на обучението. Притежава ли той достатъчно знания и умения по темата на обучението? Какво е неговото образование и квалификация? Има ли достатъчно практически опит? Какви длъжности е заемал в миналото и в какви организации? Какви са отзивите от клиенти за неговите обучения? Автор ли е на някакви книги, статии или проучвания по темата на обучението?
Вторият важен критерий е дали водещият е способен да проведе обучението увлекателно и запомнящо се. Умее ли да презентира вълнуващо и интересно? Говори ли на ясен и разбираем език? Внушава ли доверие? Въвлича ли участниците в обучението в действие, с което да ги провокира да излязат от зоната си на комфорт и да научат нови неща? Използва ли примери и упражнения, които са адекватни на проблемите им?
Третият важен критерий е цената на обучението. Тя трябва да е функция от ползите. Прекалено ниската цена е повод за притеснения относно компетентността на водещия или качеството на учебните материали. Прекалено високата цена може да се окаже неоправдана или изкуствено завишена. Като правило, цената на едно обучение следва да е в рамките на бюджета на организацията и без големи отклонения от стандартите в бранша.
Вместо заключение
И така, по-горе изяснихме:
- Защо да се инвестира в професионалното развитие на хората в организацията?
- Кога да се предпочете обучение от външна фирма пред всички други форми на професионално развитие?
- Как да се избере фирма за обучение?
А сега, нека те попитаме: Търсиш ли висококачествено обучение за хората в твоята фирма в зала или онлайн, изнесено на ясен език от компетентен и мотивиран лектор?
Ако “Да”, то ние от “Сита Мениджмънт Консулт” ООД ще ти помогнем.
Вярваме, че в областите, в които сме специализирани, ние покриваме и дори надхвърляме всички важни критерии за избор на фирма за обучение в България. С нас твоите решения за професионалното развитие на хората в организацията ти ще са надеждни и сигурни.
Запознай се с нас и с онова, с което можем да ти бъдем полезни: